Miłości swojego życia powiedziałaś „tak”, na Twoim palcu lśni zaręczynowy pierścionek, a Wasze szczęście wydaje się nie mieć granic… Zaczynacie planować Wasz ślub i wesele. Oczyma wyobraźni widzicie siebie pięknie ubranych, w cudownym miejscu, podjeżdżających pod kościół lub Urząd Stanu Cywilnego pojazdem nie z tej ziemi…ale zaraz, skąd na to wszystko wziąć pieniądze? Jak sfinansować marzenia o najpiękniejszym dniu Waszego życia??? Bo jedno jest pewne…zupełnie bez pieniędzy ślubu i wesela zorganizować się nie da!

Dziś post o tym jakie są możliwości finansowania ślubu i wesela. Opcji jest kilka. Jedne są bardzo proste i oczywiste,

inne będą wymagały od Was dużo zaangażowania, pójścia na kompromisy, a nawet weryfikacji marzeń ale jedno jest pewne… wszystko można zrobić jeśli się bardzo chce… tak więc zaczynamy…

Sposób nr 1: Ślub i wesele finansują rodzice Państwa młodych

W tym przypadku sprawa jest prosta. Macie dużo szczęścia, że Waszych rodziców stać na to, aby sfinansować najważniejszy dzień Waszego życia. Między rodzinami ustalacie budżet uroczystości, dzielicie koszty, bardziej lub mniej tradycyjnie i możecie zacząć przygotowania. Brzmi prosto i pięknie, prawda? Jednak, jak zawsze w przypadku pieniędzy, rzecz nie jest tak oczywista… Zalety i wady tej metody są następujące:

ZALETY:

* nie musicie się martwić o zdobycie środków na ślub i wesele

WADY:

* zależność finansowa od rodziców-rodzice mogą chcieć móc podejmować decyzje związane ze ślubem i weselem

* konflikty między rodzinami dotyczące podziału kosztów

Sposób nr 2: Przyszli Państwo młodzi sami finansują ślub i wesele

Jeżeli z jakiegoś powodu Wasi rodzice nie mogą lub nie chcą zapłacić za ślub i wesele lub jeśli Wy tego nie chcecie, czas wziąć sprawy w swoje ręce!

Jeżeli jesteście ze sobą długo i decyzja o ślubie nie zapadła spontanicznie tylko była wynikiem wielomiesięcznych rozważań prawdopodobnie macie już zaoszczędzone środki na Wasz „wyjątkowy dzień”. Jeżeli jednak nie jesteście tak przezorni i zapobiegliwi i o finansach zaczęliście myśleć po zaręczynach, to nie panikujcie. Zwykle od momentu powiedzenia zaręczynowego „TAK” do ślubu mija rok. Macie więc sporo czasu aby wszystko dokładnie zaplanować, zacisnąć pasa i zacząć oszczędzać! Głowa do góry- to jest do zrobienia!

ZALETY:

* jesteście niezależni finansowo, nie musicie pytać nikogo o zgodę na podjęcie decyzji w kwestiach Waszego ślubu i wesela

WADY:

* organizacja budżetu jest stresująca i może powodować nieporozumienia między narzeczonymi

* oszczędzanie wymaga poświęceń

* rezygnacja z niektórych marzeń i planów na rzecz bardziej ekonomicznych rozwiązań

Sposób nr 3: Kredyt konsumencki na pokrycie kosztów ślubu i wesela

Wiecie już, że rodzice nie sfinansują Waszego ślubu i wesela, sami też nie jesteście w stanie zapłacić za ten „wyjątkowy dzień” i co teraz? Usiąść i płakać?! Zrezygnować z wesela? No pewnie, że nie!

Tu z pomocą przyjdą Wam banki, które mają szeroką ofertę kredytów konsumenckich. Warunek jest jednak taki, że powinniście mieć stałą pracę i świadomość, że kredyt „sam się nie spłaci”!

Zanim udacie się do doradcy finansowego lub banku w celach podpisania umowy kredytowej musicie dokładnie zaplanować weselny budżet. Poznać rynek, ceny, a także przeanalizować, co możecie zrobić sami? Wymaga to nieco pracy z Waszej strony ale jest to niezbędne aby kwota pożyczki nie była zbyt duża ani zbyt mała.

ZALETY:

* nie potrzebujecie wkładu własnego aby zorganizować ślub i wesele

* szybki zastrzyk gotówki=szybka organizacja uroczystości

WADY:

* obciążenie finansowe kosztami kredytu

* kwota kredytu zależna jest od Waszej zdolności kredytowej, może nie wystarczyć na pokrycie całości kosztów ślubu i wesela

Jeżeli każdy z opisanych sposobów finansowania ślubu i wesela jest poza zasięgiem Waszych możliwości, a Wy jesteście zdeterminowani aby mimo trudności finansowych zorganizować przyjęcie weselne macie kilka możliwości…

* uroczysty obiad w restauracji- nie potrzebujecie dużo środków aby taki obiad zorganizować, a na pewno pozwoli to Wam godnie uczcić ten wyjątkowy dzień,

* przyjęcie w rodzinnym domu Panny Młodej lub Pana Młodego- wymaga pracy i zaangażowania Młodych, rodziny i przyjaciół ale koszty są bardzo niewielkie, a przyjęcie może trwać do białego rana!

* wesele na wsi- a dokładniej w Remizie Strażackiej lub Gminnym Ośrodku Kultury- brzmi strasznie? Może tak ale ma wiele zalet: „wiejskie klimaty” są obecnie bardzo modne, koszty organizacji są bardzo niskie, a większe obiekty pozwalają na zaproszenie większej ilości osób niż do domu lub restauracji, gospodynie ze wsi za niewielkie pieniądze przygotują staropolskie dania z „ekologicznych”, wiejskich produktów.

Niezależnie od tego gdzie Wasza uroczystość się odbędzie i w jaki sposób ją sfinansujecie miejcie na uwadze fakt, że część kosztów się zwróci w formie prezentów– w kopertach od gości. Zapytacie zapewne ile się zwraca? Doświadczenie i nasze obserwacje pokazują, że zwracają się co najmniej koszty sali, a czy więcej? To już zależy od hojności zaproszonych osób.

Podsumowując- pamiętajcie, że kwestie finansowe są zwykle bardzo trudne. Wymagają dużo taktu i dyplomacji ale też konkretnych decyzji i wyraźnie postawionych granic. Przy okazji organizacji ślubu i wesela gdzie emocje bardzo silnie dochodzą do głosu, pieniądze mogą być przyczyną nieporozumień i kłótni. Stawcie jednak temu czoła i nie pozwólcie aby kwestie materialne poróżniły Was lub Wasze rodziny. Koniec końców, to Wy i Wasza miłość będzie tego dnia tryumfować, a nie miejsce czy wystrój…

Trzymamy za Was kciuki i chętnie pomożemy w każdej kwestii związanej z organizacją ślubu i wesela.
Origami Cash Bride and Groom